Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


public:mailserver_migration

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
public:mailserver_migration [2016/01/13 11:01]
femur
public:mailserver_migration [2017/09/18 14:49] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
-Cała poniższa procedura ma sens tylko wtedy, gdy użytkownik zacznie natychmiast używać konta na nowym serwerze. ​Poniższy opis nie ma sensu, gdy użytkownik wciąż chce używać starego serwera.+{{page>​public:​index&​nofooter&​noeditbtn}} 
 +Cała poniższa procedura ma sens tylko wtedy, gdy użytkownik zacznie natychmiast używać konta na nowym serwerze. ​W innym przypadku ​nie ma sensu.
  
   - Utworzyć login i hasło (konto shell) na nowym serwerze.   - Utworzyć login i hasło (konto shell) na nowym serwerze.
   - Utworzyć adres (adresy) email w postfixowym pliku virtual na nowym serwerze.   - Utworzyć adres (adresy) email w postfixowym pliku virtual na nowym serwerze.
-  - Skonfigurować program pocztowy użytkownika z kontem na nowym serwerze. ​Administrator zaleca protokół IMAP. :)+  - Skonfigurować program pocztowy użytkownika z kontem na nowym serwerze. ​Preferowany jest IMAP. Jeśli stare konto było używane poprzez ​IMAP, to nie usuwać konfiguracji starego konta w programie pocztowym. Będzie potrzebne do skopiowania poczty na nowe konto.
   - Gdy rekord MX danej domeny wciąż wskazuje na stary serwer, to należy dodać przekierowanie poczty w pliku .procmailrc na koncie użytkownika na starym serwerze. Przekierowanie musi wyglądać tak:<​code>​   - Gdy rekord MX danej domeny wciąż wskazuje na stary serwer, to należy dodać przekierowanie poczty w pliku .procmailrc na koncie użytkownika na starym serwerze. Przekierowanie musi wyglądać tak:<​code>​
 :0 :0
 ! login@mvip.gsp.pl ! login@mvip.gsp.pl
-</​code>​Zwracam uwagę, że jest tam login, nie adres email.+</​code>​Zwracam uwagę, że jest tam login (na nowym serwerze), nie adres email. Tak skonstruowane przekierowanie dośle maila na konto na nowym serwerze nawet bez skonfigurowanych adresów email w pliku virtual dla tego konta. Uwaga! Adresu widocznego w przekierowaniu NIE dodajemy do pliku virtual. On działa sam z siebie.
   - Jeśli stare konto było używane w trybie IMAP, to należy skopiować pocztę ze starego na nowy serwer. Kopiujemy przy użyciu programu pocztowego użytkownika. Ta czynność jest zwykle czasochłonna.   - Jeśli stare konto było używane w trybie IMAP, to należy skopiować pocztę ze starego na nowy serwer. Kopiujemy przy użyciu programu pocztowego użytkownika. Ta czynność jest zwykle czasochłonna.
-  - Usunąć aliasy email i konto na starym serwerze (w ostateczności nie usuwać, ale zablokować konto).+  - Zablokować konto na starym serwerze (zmienić lub usunąć hasło). 
 +  - Usunąć konfigurację starego konta programie pocztowym (jeśli nie było usunięte wcześniej).
  
 Jak sprawdzić na co wskazuje rekord MX? Korzystając z shell wydać polecenie:<​code>​ Jak sprawdzić na co wskazuje rekord MX? Korzystając z shell wydać polecenie:<​code>​
 dig aquafilter.pl MX dig aquafilter.pl MX
 +dig gsp.pl MX
 +etc.
 </​code>​ </​code>​
 +Zamiast przekierowania w .procmailrc można też zrobić przekierowanie w pliku /​etc/​mail/​virtusertable na starym serwerze. Ale wtedy należy pamiętać o przekierowaniu wszystkich adresów email danego użytkownika.
  
/home/wiki/public_html/data/attic/public/mailserver_migration.1452679318.txt.gz · ostatnio zmienione: 2016/01/13 11:01 przez femur